Ty lub Twój bliski wymagacie tlenoterapii? Zastanawiasz się nad tym, jaki koncentrator tlenu wybrać? W takim razie z pewnością ucieszy Cię fakt, że w tym artykule znajdziesz krótkie podsumowanie wad i zalet modeli obecnie dostępnych na rynku, które być może okaże się pomocne podczas podejmowania decyzji o zakupie. Zachęcamy do lektury!
Koncentratory tlenu to urządzenia znacząco poprawiające komfort życia pacjentów cierpiących na różne schorzenia układu oddechowego. Ich zadaniem jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości oczyszczonego O2, w przypadku, w którym sam nie jest w stanie tego zrobić. Biorąc pod uwagę ich ważną rolę, warto wybrać urządzenie, które będzie nie tylko wydajne, ale także skuteczne. Na rynku dostępne są różne rodzaje koncentratorów tlenu, wśród których wyróżnia się:
Wobec powyższego można zadawać sobie pytanie, jaki koncentrator tlenu najlepiej wybrać? Każdorazowo powinien on być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkującego go pacjenta, dzięki czemu zapewni mu największy komfort. Z pewnością nie warto zwracać uwagi tylko i wyłącznie na cenę - może okazać się, że tańsze urządzenie jest mało wydajne, głośno pracuje itp. Warto zasięgnąć opinii sprzedawcy w sklepie medycznym, który pomoże dobrać odpowiednie urządzenie, ponieważ doskonale zna różnice pomiędzy poszczególnymi koncentratorami tlenu.
Idealnym rozwiązaniem byłby zakup zarówno przenośnego, jak i stacjonarnego urządzenia do tlenoterapii. Biorąc jednak pod uwagę koszty, niewiele osób jest sobie w stanie pozwolić na takie rozwiązanie. Prezentujemy zatem zalety i wady poszczególnych rozwiązań.
Przenośny koncentrator tlenu jest mniejszy i lżejszy (zwykle waży do kilku kilogramów) niż jego stacjonarny odpowiednik. Jego ogromną zaletą jest to, że umożliwiają użytkownikowi swobodne przemieszczanie się i branie udziału w życiu społecznym. Może być stosowany dosłownie wszędzie. Dzięki specjalnym plecakom lub torbom pacjent może zabrać urządzenie na wizytę u rodziny, spacer po parku, zakupy w pobliskim sklepie, do pracy itd.
Wśród wad koncentratorów tlenu na baterie można wymienić przede wszystkim to, że są to urządzenia mniej wytrzymałe - jeżeli są używane zamiast urządzenia stacjonarnego przez kilka godzin dziennie ich żywotność będzie ograniczona. Należy pamiętać, że to koncentratory wspierające.
Kiedy wybrać przenośny koncentrator tlenu? W przypadku, kiedy nie ma przeciwwskazań, aby jego użytkownik wychodził z domu. Także wtedy, gdy są zalecenia do wychodzenia, kiedy pacjent musi regularnie odwiedzać lekarz itd. Przy potrzebie stałej tlenoterapii bez przenośnego koncentratora trudno byłoby się gdziekolwiek dostać.
Większe i cięższe (nawet do 20 kg), stacjonarne koncentratory tlenu są przeznaczone do użytku w domach, szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej. Ze względu na swoje rozmiary i wagę ograniczają mobilność pacjenta. Są jednak znacznie wydajniejsze, mają dłuższą żywotność i zapewniają lepszy przepływ tlenu niż ich mobilne odpowiedniki.
Dla niektórych wadą tego typu urządzeń będzie "uwiązanie" pacjenta, który korzystając ze stacjonarnego koncentratora nie może wychodzić z domu. Warto pamiętać także o tym, że modele te wymagają stałego zasilania prądem, wobec czego spowodują wzrost opłat za energię elektryczną (tym bardziej, jeśli używane są stale przez kilkanaście godzin dziennie).
Kiedy wybrać stacjonarny koncentrator? W przypadku, gdy potrzebujesz wydajnego i skutecznego urządzenia, które dostarczy skoncentrowanego tlenu. Idealnie sprawdzi się on u pacjentów leżących, ale nie tylko.
Najlepszym wyborem będzie trwałe urządzenie, dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie w każdym przypadku sprawdzi się mobilny koncentrator tlenu na baterie, podobnie jak nie zawsze najlepszym wyborem będzie model stacjonarny. Jeśli chcesz kupić nowy koncentrator tlenu w konkurencyjnej cenie, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu internetowego. Zawsze służymy poradą i chętnie pomożemy wybrać najlepszy model. Polecamy także doskonałej jakości używane koncentratory tlenu.