Typowy koncentrator tlenu posiada trzy filtry:
Filtr wstępny jest wykonany z porowatej gąbki, której zadaniem jest wychwytywanie kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń powietrza z otoczenia - zanim powietrze trafi do urządzenia. Stan tego filtra można zawsze łatwo sprawdzić optycznie - z biegiem czasu staje się szary i przy dotknięciu widać kurz - to sygnał, że należy go niezwłocznie umyć lub wymienić.
Mycie filtra wstępnego wykonujemy w kilku prostych krokach:
Jeżeli filtr wstępny jest poprzecierany lub jego pory są zbyt mocno zabrudzone - filtr należy niezwłocznie wymienić, gdyż niedrożny filtr może doprowadzić do awarii sprężarki, a jego brak do uszkodzenia innych podzespołów.
Wymiana filtra głównego powinna być realizowana cyklicznie - w zależności od tego jak intensywnie jest używany koncentrator co około 8000 godzin, lub co 1.5 roku. Wyjątkiem od tej sytuacji jest przypadek, gdy urządzenie pracuje w warunkach silnego zakurzenia, zadymienia lub zapylenia - wtedy warto sprawdzać stan filtra (zaburdzenia filtra widać przez przezroczyste ścianki po otwarciu obudowy) i wymieniać, gdy widać że większość ma kolor ciemny.
Filtr antybakteryjny powinien natomiast być wymieniany co 2 lata, lub każdorazowo przy zmianie użytkownika koncentratora (chodzi o względy higieniczne). Wymiana filtra antybakteryjnego powinna być realizowana w serwisie - by jej dokonać należy zdjąć obudowę.