Jak wybrać odpowiednie buty ortopedyczne?
Odpowiednio dobrany but ortopedyczny koryguje wrodzone lub nabyte wady stopy, ale jak nosić obuwie tego rodzaju? Producenci tworzą projekty, które zapewniają stopom stabilizację oraz ulgę podczas chodzenia. Schorzenia utrudniające codzienne funkcjonowanie, powstają z biegiem lat i bardzo często są odpowiedzią na źle dobrane obuwie (na przykład za małe lub nieodpowiednio wyprofilowane). But ortopedyczny to skuteczne rozwiązanie zarówno dla dorosłych jak i dzieci, które zmagają się z wadami wrodzonymi. Dowiedz, się jak je założyć i prawidłowo nosić.
Buty profilaktyczne a ortopedyczne - różnice
Buty ortopedyczne są często mylone z obuwiem profilaktycznym, które różnią się przeznaczeniem.
- Buty profilaktyczne zapobiegają deformacjom i dolegliwościom, które są z nimi związane. Są dedykowane dzieciom znacznie częściej narażonym na nieprawidłową postawę. Są odpowiednie również dla osób, których stopy mają odpowiedni kształt i wymiar.
- Buty ortopedyczne to inaczej obuwie korekcyjne, które służy odwróceniu szkodliwych zniekształceń. Jego podstawowym przeznaczeniem jest leczenie, które ma również działanie przeciwbólowe i rozluźniające.
Mimo tych różnic, także producenci obuwia korzystają z obu nazw zamiennie, co często powoduje problemy na etapie doboru butów.
Typy schorzenia a buty ortopedyczne
Istnieje wiele typów schorzeń charakterystycznych dla stóp - część z nich jest wrodzona, inne nabywamy wraz z wiekiem. Dowiedz się, jakie buty ortopedyczne należy dobrać do określonej dolegliwości:
- z obcasem Thomasa - przeznaczone dla osób z koślawością stóp i kolan,
- z odwróconym obcasem Thomasa - najlepsze w przypadku szpotawości stępu oraz narażenia na skręcenie stawu skokowego dolnego,
- redresyjne - koryguje nieprawidłowe ustawienie i kształt stóp,
- obuwie piętrowe - wyrównuje skrócenie kończyny dolnej,
- obuwie z ortezą - stabilizuje stawy służące do łączenia.
Niezależnie od tego, jaki masz rodzaj schorzenia, najważniejszy jest dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia tak, aby zapewnić stopom komfort. Ważne jest również, by zarówno przednia część stopy jak i palce miało wystarczająco dużo przestrzeni w bucie.
Buty ortopedyczne dla dorosłych
Podobnie jak w przypadku dzieci, to jakie buty ortopedyczne kupić, zależy od decyzji specjalisty. Wady stóp to poważny problem wielu dorosłych, którzy zmagają się z takimi chorobami jak cukrzyca czy płaskostopie. Tylko ortopeda jest w stanie dobrać odpowiednie do schorzenia obuwie, nie pogłębiając tym samym istniejących już dolegliwości. Nie należy ich kupować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ można sobie zaszkodzić.
Jak prawidłowo założyć but ortopedyczny? Zapięcie powinno znaleźć się na wysokości palców, a przód nie powinien uciskać stopy oraz kości śródstopia. Przy zakupie obuwia ortopedycznego warto wziąć pod uwagę także materiał, z jakiego jest wykonany - czy pozwala stopie swobodnie oddychać.
Czy osoba dorosła może nosić buty profilaktyczne? W tej kwestii nie ma przeciwwskazań, natomiast warto mieć na uwadze, że z wiekiem coraz trudniej jest wykształtować prawidłową postawę. Buty profilaktyczne warto nosić, jeśli chcesz zapobiec dalszemu rozwojowi wad oraz ulżyć zmęczonym stopom.
Wkładki ortopedyczne do butów
Wkładki ortopedyczne to sprawdzony sposób na prawidłowe ułożenie stóp w butach. Odpowiednio dobrane zmniejszają dokuczliwy ból stóp, kolan czy kręgosłupa. To jakie jakie buty do wkładek ortopedycznych wybierzesz, zależy od Ciebie. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie, gdy chcesz kupić standardowe obuwie, które nie wspomaga chorej stopy.
Pamiętaj jednak, że przy poważniejszych schorzeniach, wkładki ortopedyczne należy dobrać indywidualnie i wykonać według dokładnych pomiarów. Tylko w przypadku niewielkich dolegliwości, można zdecydować się na gotowe wkładki profilaktyczne, dostępne w sklepach.
Buty ortopedyczne zamiast gipsu
Czy gips można zastąpić butem ortopedycznym? Wszystko zależy od tego, z jakim urazem mamy do czynienia, dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto się skonsultować z lekarzem. Podobnie jak gips, buty ortopedyczne pozwalają ustabilizować kończynę, a jednocześnie nie stanowią dodatkowego obciążenia dla stopy.
Zdecydowałeś się na but ortopedyczny zamiast gipsu i zastanawiasz się, czy można w nim spać? Jest to jak najbardziej wskazane, ponieważ podczas snu człowiek nie ma kontroli nad odruchami kończyn, a część z nich jest w przypadku urazu lub kontuzji niepożądana.